Zdali, nebo zda-li?

08.07.2022

Se spojovníkem, nebo bez? Dost lidí raději sáhne po známějším a jednoznačnějším „jestli". Proč se ale ochudit o další spojku, která obohatí vaši slovní zásobu v psaném projevu? Pojďme se podívat, jak je to s tou „čárkou".


Správná odpověď je pouze a jenom: „zdali". Spousta lidí má tendenci psát druhou variantu, protože existuje podřadicí spojka „li", která se však výhradně pojí se slovesem a vyjadřuje podmínku, například: „Chceme-li něco dokázat, musíme se tomu hodně věnovat."

„Zda" ovšem není sloveso, ale podřadící spojka. Nejde tedy o slovesnou vazbu, takže spojovník nelze použít: „Kvůli rýmečce nevím, zdali k vám dorazím na Vánoce".

„Zdali" či „zdalipak" je zároveň částice, která uvozuje přímou otázku zjišťovací. I zde se píše dohromady, třeba takto: „Zdali(pak) už jste slyšeli o tom novém filmu?"

Výše zmíněné „jeslti" je pro spojku „zdali" synonymem: „Stále nevím, jestli si dám ten burger s hranolky." Je otázkou, proč u jednoho spojovník automaticky nepíšeme a u druhého se častokrát mýlíme. Podle názoru Hany Vařákové z týdeníku Respekt je to kvůli tomu, že působí v dnešní době poněkud knižně. 

Samostatnými slovy jsou i další podřadící spojky: „neboli", „čili", „nežli", „ačkoli", „kdykoli", „jakkoli", „kdokoli". Všechny píšeme bez spojovníku. 

A pokud budete chtít spojku napsat a budete stále váhat, tak se na to vykašlete a mrskněte tam „zda".


Zdroj: 

Respekt 51/2020, autor: Hana Vařáková