Strážci Galaxie: Nečekaně zábavná banda

01.08.2022

Zapomeňte na Spider-mana, Batmana nebo profláknutého Supermana. Marvel poslal do světa netradiční partu hrdinů. Budou vás bavit, a dokonce stihnout zachránit celou galaxii.


Během května do kin najíždí dvojka velmi úspěšných Strážců Galaxie. V návalu komiksových filmů se vám stejně jako mně mohlo stát, že jste o tuhle popcornovou jízdu přišli. Pokud vás trailer na nové Strážce Glaxie 2 zaujal a nevíte, jak tahle šílená parta vznikla, koukněte na jejich první setkání z roku 2014.

Na pokračování moc těším, protože mě některé prvky opravdu bavili. Třeba soundtrack, který je výborný a pošle Vás pár let zpět. Tvůrci vsadili na osvědčené hity Marvina Gaye v duetu s Tammi Terrell s písní Ain´t No Mountain High Enough nebo The Jackson 5 s hitem I want you back.

V kombinaci s komediálním akčňákem zasazeným do fiktivního vesmíru je tato hudba skvěle kontrastující a probudí ve vás ten pocit, kdy byste nejradši skočili do bararu pro starého walkmane a hodili si tam podobně laděný nabuzený mix, který vám léta leží na půdě.  Druhá věc, jež mě na filmu velmi bavila, byly postavy. Především trojce Star-Lord, Rocket a Groot. Star-Lord je takovým klasickým klaďasem, který se postupem času stává vůdcem party. Pro mě nebyl nejvýraznější postavou film, ale taky děj nijak nepodkopávala a semtam hodil nějakou dobrou hlášku, při které jsem se pousmál.

Za to Rocket a Groot, to je jiná. Velmi dobře zpracovaní digitální hrdinové mají opravdu svoji osobnost a každý z nich se ve filmu charakterizuje něčím jiným. Agresivní mýval, jako výplod genetických testů, neoplývá obrovskou silou, ale vše si kompenzuje vychytralovstí a vášní pro zbraně. A že to s nimi umí. Na první i druhý pohled stoprocentně přírodní Groot mu vždy kryje záda a budete občas překvapeni, co všechno se svými větvemi dokáže. Nenechte se však zmást. Přestože umí říct pouze "I am Groot", jeho gesta a činy Vám řeknou mnohem více.

Ostatní postavy nejsou Gamora a Drax nebyly vyloženě nudné či otravné, ale prostě neměl podle mě takovou šťávu.

Děj filmu není nijak originální. Parta zdánlivých loserů se shodou náhod dá dohromady, aby postupem času zjistili, že společně mohou zachranit celou galaxii před hlavním padouchem, který ji chce samozřejmě, jak jinak, zničit. Mimochodem záporák zrovna výrazný není - škoda. 

Díky začátečním nesympatií vzniká řada vtipný scének, díky kterým se z náhodných známých stávají přátelé na život a na smrt. Vše je natočeno přímočaře a svěže. Akční scény baví a celkově vizuální stránka filmu je perfektní. Až mě mrzí, že jsem na film nešel do kina. Tak si to vynahradím s dvojkou. 

Co ještě strážcům snižuje hodnocení je několik podle mě zbytečných scén a doba trvání, která se s jednou minutou vyšplhala na dvě hodiny. Hoďka a půl by stačila.

Rocketa namluvit herec Bradley Cooper a do rozvětveného Groota se vžil Vin Diesel, pro něhož to musela být nejtěžší prá e v životě. Schválně si spočítejte, kolik vět ve filmu řekne. Zajímavostí však je, že herec postavu namluvil v mnoha jazycích, což bylo velmi náročné pro naučení přízvuku. Video níže mluví za vše.


Hodnocení: 80 %


Vytvořte si webové stránky zdarma!