Sportovní dokument, který má grády!

01.08.2020

Originální seriál z produkce Netflixu The Last Dance boří žebříčky sledovanosti. K 1. sprnu 2020 má na ČSFD hodnocní 96 % a patří mu 3. příčka mezi nejlepšími seriály. Jste připraveni na dechberoucí podívanou nejen pro fanoušky basketbalu? Jdeme na to! Dnes mám skvělou formu. Půjde to jako po másle. Už jsem u bytu. Klíčem trefuju zámek na první pokus. Odemikám. Za dveřmi mě čeká těžký úkol. Dostat se co nejdříve k televizi a pustit si další epizodu The Last Dance.

Elegantně přeskakuji práh dveří, o milimetry míjím roh skříně. Ouu! To bylo opravdu těšné. Z rovnováhy mě to však nevyvedlo a mohu pokračovat dále. Odhazuji tašku a s přehledem obcházím naplněný koš prádla, který si říká o vyprání. A dostávám se do obýváku.

Koutkem oka vidím neumyté nádobí. To mě nemůže vyvézt z koncentrace a pokračuji ve svižném tempu rovnou ke gauči. Natahuji nohy na stůl, chytám ovladač a klikám na magické tlačitko power. Diváci šílí a Poslední představení může začít. Je to fakt návykové!


Nooo, pěkně sis to nabarvil!
Nooo, pěkně sis to nabarvil!


1. čtvrtina: Rychlé tempo

Matně si vzpomínám. Ano, pár sportovních dokumentů už jsem za svůj život viděl. Kolik? To netuším. Jak se jmenovali? To fakt nevím. A proč z toho nic nepamatuji? No, protože ve mně nezanechali žádnou výraznější emoci. U seriálu Tha Last Dance, jenž se celý točí okolo basketbalové dynastie Chicago Bulls v čele s Michael Jordnem, je tomu jinak.

Jedním z faktorů, které mě překvapili, je spád celé desetidílné série. Začíná to již dramaticou úvodní znělkou upozorňující na to, že v tomhle o něco půjde. Během sledování totiž nejste pouhopouhým žroutem hromady informací, které do vás sype jeden monotónní hlas. Dokument vás vtáhne do svého chytře vymyšlené hry, jenž odkrývá karty postupně a po jednotlivých epizodách vše graduje a vy celému jim fandíte, jako byste na tom stadioně skutečně byli.

Samozřejmě ti, kteří historii NBA znají lépe než já, nebudou některými nečekanými informacemi překvapení a spousta věcí pro ně bude jenom opakovačka. Já ovšem tuhle historii příliš neznal, jmen si z té doby pamatuji, že bych je napočítal na dvou rukách a do toho koše se taky trefím až potřetí nebo počtvrté. Takže žádná sláva. Díky tom pro mě bylá některá fakta opravdu šokující. Žádný strach. Bez spoileru. Nicméně mám kolegu, který éru Chicago Bulls z 90. let žere a zná všechny detaily. Přesto si celý seriál také užil. Takže podívaná pro fandy i nefandy.

Jednotlivé díly servírují informace ve dvou časových obdobích. První - hlavní - linií celého seriálu je sezónu 1997-1998, během které Chicago Bulls usilují o 6 titul. Kromě kvalitních protihráčů na hřišti, otravných novinářů a šílenách fanoušků okolo celé té show, se musím potýkat s odlišnými názory vedení klubu. Čímž dostává dokument tu správou jiskru. Jsou tu "záporáci" i ti "klaďasové". V druhé časových liniích se vracíme do minulosti, abychom se dozvěděli životní osudy kličových postav týmu. Dostáváme se pod kůži basketbalovým velikánům.


Nemyslíš, že je 6 titulů zbytečně moc?
Nemyslíš, že je 6 titulů zbytečně moc?


2. čtrtina: Silné osobnosti

Michael Jordan, Scottie Pippen a Dennis Rodman. 3 králové palubovky, kteří jsou neodmyslitelně spjati s červenobílými býčími dresy 23, 33, 91 a 45. Ano, čtyři čísla tam jsou napsaná správně. Všichni tři byli neskutečně talentovaní hráči a dokázali být v důležitých momenetech tahouny týmu. Pokud však jeden z nich z nějakého důvodu vypadl ze hry, nemohl být nahrazen. Role každého z nich byla klíčová.

Představovali skvělou symbiózu. Mohli hrát mezi sebou prakticky naslepo a pokud jeden z nich chyběl, na hře Bulls to bylo znát. Pokud se však na palubovce objevili v plné sestavě, žádný soupeř nenastupoval v klidu. Fanoušci je milovali, bulvár je pronásledoval a basketbalový svět je obdivoval. Jenže výjmečné týmové výsledky se nezakládají na výkonech pár jednotlivců. A proto nám seriál ukázuje i ostatní neméně podstatné členy týmu. A díky tomu získáme objektivnější pohled na to, jak tahle mašina na vítěžství fungovala.

Dennis Rodman je rozhodně nejextravagantější hráčem celého týmu. Barvu vlasů střídá jako Ronaldo své účesy, aby se pořádně odreagoval, dokázal propařit několik dní za sebou a pravděpodobně má i neuvěřitelné osobní charizma. Jinak si nedokážu vysvětlit, že dokázal sbalit Madonnu nebo Carmen Electru. No, kdo umí, ten umí. Pominemeli všechny výstřednosti a úlety a budeme se soustředit na jeho sportovní nasazení, cit pro hru a týmovost, dostaneme genialního hráče. V epizodě věnované právě jemu, mě nejvíce zaujala jeho věta: "Basketbal je v podstatě strašně jednoduchá hra, nic na tom není. Ty prachy, ten balík peněz, který dostáváte, je za to, co musíte zvládnout okolo toho."

Scotti Pippen určitě tak kontroverzní jako jeho pestrobarevný spoluhráč, přesto je zajímavé sledovat jeho cestu za slávou. Svou pílí a talentem se dostal na místo, kde by chtěl stát každý. Anebo ne? V leckterém týmu by byl Scotti Pippen se svými schopnostmi hvězdou týmu. Tím, o kterém by se v klubu mluvilo nejvíce. V Bulls si však vytáhnul Černého Petra v podobě nepostradatelného útočného parťáka Michaela Jordena. A asi víme, kdo slízával smetanu slávy nejčastěji. Situace by nemusela být tak špatné. Jsem přece jeden z nejlepších a Michael Jordan se bude muset poprat s davy fanoušků, kteří nejsou vždy příjemní. Tak kde je problém? Možná, když se dokázal před podepsáním smlouvy lépe ohodnotit. V důsledku toho byl jedním z nejlepších hráčů NBA odměňován hůř, desítky jiných basketbalistů, kteří nedosahovali jeho kvalit. A frustrace je na světě.

Michael Jordan není potřeba předtavovat. Sportovní superstar a také vynikající podnikatel, který ze své slávy dokázal a ještě dokáže pořádně vytřískat. On sám je značkou, která prodává. Jen si vemte. Jeho boty značky Air Jordan se nedávno vydražili za neuvěřitelných 13,5 mil. Kč. Je úžasné sledovat, jak slavný byl, co dokázal a hlavně, jak všechno ustál. Mnoho vidí za úspěchem a slávou vidí jenom to pozlátko v podobě hromady peněz, luxusu a obdivu. Ta dřina, odříkání, nulové soukromí a naprostá odevzdanost perfektnímu výkonu už není na první dobrou tak viditelná. Zde se na to můžeme podívat z první řady.

Snímek nezůstává pouze u záběrů a rozhovorů třech nejznámějších. Na scénu se dostávají i další postavy postavy, díky nimž získáme názory z různých úhlů. Například o Jerrym Krausovi - krajně nesympatický, ale uznávaný generální manažer Chicago Bulls.
Phil Jackson - trenér týmu, který byl jeho hlavní mentální a strategickou silou. Zvládnul ukočírovat tým plný sebevědomých individualit a naučil je hrát týmově. Carmen Electra - ještě stále se mi vrtá hlavou, na co ji Rodman zbalil. Jednotlivé epizody jsou komentovány dalšími hráči, celebritami, novináři nebo businessmany. Některé z nich vůbec neznám, ale zřejmě vědí, o čem mluví. Pro seriál poskytly rozhovor i bývalí prezidenti USA Barrack Obama a Bill Clinton. Myslím, že nad nabídkou dlouho nepřemýšleli.

Boty Air Jordan, v nichž Michael Jordan hrával, se vydražily za neuvěřitelných 13,5 mil. Kč. 

Mašina na peníze.
Mašina na peníze.

3. čtvrtina: Kulturní vliv


Už zmínění Barack Obama v seriálu řekne: "Michael Jorden a Chicago Bulls změnili kulturu". Ne americkou kulturu, ne západní kulturu, ale celou kulturu. Možná odvážné tvrzení. Kdyby v té době nežil, možná bych to mu sám nevěřil. Chicago Bulls byli ale všude. Na kšiltovkách, tričkách nebo kraťasech. Basketbalové tenisky se začaly vyrábět a prodávat ve velkém. Ne proto, že by se z lidí st Všichni znali Space Jam, kde to Majkl natře bandě kreslených oblud. Na počítačích a Playstationech se hraje basketbal. Myslím, že právě hraní mi ty jména utkvěla v paměti. Z odtupem času vnímám, že nás přes velkou vzdálenost tento fenomén opravdu zasáhl a ovlivnil jednu dekádu.  

"Michael Jorden a Chicago Bulls změnili kulturu."

Barack Obama 

4. čtvrtina: Skvělé načasování


Práva na 500 hodin exkluzivního materiálu ze zákulisí Chicago Bulls držel Michael Jordan 20 let pod pokličkou. Proč tak dlouho? Protože ví, že velké příběhy zrajou jako víno a člověk si je vychutná lépe až s odtupem času. A to se přesně stalo. Vše krásně uzrálo. Na 90. léta se už všichni dívají s hřejivou nostaligií a zlatá éra Chicago Bulls získává nálepku "jo, tohle bylo tehdy fakt neskutečný!" Připočtěte si k tomu celosvětovou krizi spojenou s virem covid-19, která "nedobrovolně" přišpendlila spoustu lidí ke svým sedačkám před televizí a máte z toho dašlí Netflixový hit, kteřý znovu spustil Jordan mánii. Nedávno jsem procházel přes New Yourker, kde vysel basketbalový dres 23. Dlouho jsem odolával, abych si ho nekoupil.


Hodnocení: 100 %

Info:

Barack Obama

Bill Clinton

10 epizod

dokumentární/sportovní

USA 2020

8 h 25 min (50 min)

500 hodin filmu starých 20 let z nepublikované záběry ze života a kariéry

Jerry Kraus - generální manažer

Značka Air Jordan

"Be like Make"

Sportovní i kultuní ikona, basketbalová dynastie

Michael Jordan a Chicago Bulls změnily kulturu

Vytvořte si webové stránky zdarma!