Kráska a zvíře: Klasika v novém kabátě

05.06.2022

Disney  se rozhodl předělat svůj kreslený poklad do hrané verze. Do dabingu sehnal hereckou extratřídu a do hlavní role obsadil známou čarodějku Hermionu, ehm, tedy Emmu Watson. Vyšel mu tenhle tah na jistou kasičku s milionovými třbami?

Na scéně je opět další předělávka úspěšného kresleného hitu. V roce 1991 jsme mohli poprvé vidět dnes už klasickou pohádku Kráska a zvíře, jež se dočkala světoho ohlasu a také Oscarů (hudba a píseň). Jako první kreslený film získala muzikálová pohádka nominaci v nejpřestižnější oscarové kategorii Nejlepší film roku. Dokázal se nový remake k této vysoké laťce alespoň přiblížit? No, těžko říct, protože jsem původní verzi vlastně neviděl. Na druhou stranu můžu film zhodnotit z pohledu diváka, který není ovlivněn předchozím dílem. Podle první ohlasů je však originál pár tanečních kroků před svým následovníkem. Sám to budu moct rozseknout až po zhlédnutí originálu. 

Ná snímku se rozhodně nešetřilo a tvůrci si dali záležet, abyste byli každým druhým záběrem něčím ohroměni. A to se jim daří. Pohádková příroda se mění ze zelených luk a mohutný listnatých stromů do strašidelné zasněžené krajiny zapomenutého království, kde na vás číhají krvežíznící vlci. Malebné maloměsto, je plné barevně oděnými obyvateli mezi nimiž samozřejmě vyniká půvabná knihomolka Belle, do které se převtělila Hermiona z Harryho Pottera Emma Watson. 

A nesmím zapomenout na zakletý zámek, kde se odehrává větší část příběhu. Interiér je plný zlatavých předmětů, rozvěcených svíček a nablíkaného mramoru. Prostě luxusní sídlo se všímvšudy. Není nutné dodávat, že nevětší zážitkem je pro Belle navštívení princovi soukromé knihovny, u kterého zjistí, kolik toho mohou mít společného.

S vizuální stránkou souvisí digitální triky. Ty jsou vesměs dobré a chod filmu neruší. Vlci jsou správně děsiví a oživlé předměty představující princovo služebnictvo jsou zábavné. Největší oříškem musel určitě být princ. Vytvořit kresleného hrdinu je o poznání jednoduší, protože víte, že ostatní hrdinové budou také kreslení. Ale vytvořit digitálního hrdinu, jež musí herecky držet krok se svým protějskem už není taková sranda. 

V mnoha filmech jsem už viděl, že počítatočí hrdina může být stvořen velmi věrohodně a v někdy byl tento hrdina i lepším herce než skutečný lidé. Jako příklad si určit můžete uvést Gluma z Pána prstenů. Jenže náš rohatý princ mě bohužel nepřesvědčil. Úplná hrůza to určitě není, ale především jsem mo nevěřil jeho očím. A přestože to oboum herců velmi slušelo, dokazáli pěkně zpívat i tancovat, ale chyběla mi tam mezi nima ta jiskra, takže jsem jim nedokázal fandit jako třeba Ryanu Goslingovi a Emmě Stone z La La Landu. 

Největší překvapením snímku pro mě bylo obsazení. Na všem plakátech byli vždy vidět pouze Emma Watson a Dan Stevens ve zvířecí podobě. Což je celkem logické. Ale pozorní diváci běhěm sledování zaslechnou spousty hlasů, které patří hereckým hvězdám britského království. Jaké je pak překvapení, když se na konci filmu svícen s francouzským přízvukem promění v Ewan McGregora, Ian McKellen vyskočí z buclatých stolních hodin a Emma Thompson přestane být keramickou čajovou konvičkou.

Celkově se mi film líbil a nenudil jsem se u něj. Nemůžu napsat, že to byl ztracený čas. Do budoucna se budu muset podívat na původní snímek, aby to mohl srovnat. Předělávka do hrané podoby se podle mě povedla a u tvůrců musím ocenit, že se vyhli trapným dialogům a přiblblým vtipků. Kráska a zvíře je typicky pozitivně laděná disneyovka, která vám zvedne náladu a dodá pocit štěstí. Láska zkrátka vždy překoná všechny překážky. Díky některým výtkám jsem z kina neodcházel dle statistické pětimístné škály spíše spokojen. V tomhle směru jsem tedy dostal to, co jsem tak trochu čekal - v dobrém slova smyslu.

Hodnocení: 70 %


Vytvořte si webové stránky zdarma!