Komorná: Promyšlený erotický thriller

15.07.2022

Napínavý asijský snímek, u kterého do poslední chvíle nebudete vědět, kdo je kočka a kdo myš. V jihokorejském filmu Komorná se připravte na intriky, zvraty a lesbický sex. 

Mladý pohledný syn chudého farmáře má promyšlený plán, jak získat velké bohatství a spokojený život. Rozhodne se svést mladou naivní šlechtičnu, která zdědila velké jmění po svých zesnulých rodičích. Úkol zní vcelku jednoduše. Jediný, kdo stojí v cestě je násilnický a zvrhlý strýc šlechtičny, jenž se stal jejím opatrovníkem. 

Ten si plánuje šlechtičnu vzít, až dosáhne plnoletosti, aby tak získal celé dědictví pro sebe. Proto samozřejmě nenechává nic náhodě a drží šlechtičnu od dětství zkrátka a drsnými praktikami ji učí otrocké disciplíně a poslušnosti. Aby se mladý syn farmáře dostal i přes tuto překážku, vymyslí promyšlený plán, do kterého zahrne i chudou kapsářku, jež bude mít ve honosném sídle hlavní úlohu v tom, aby odvedla strýcovu pozornost a hlavně, aby vnukla šlechtičně pocit zamilovanosti do mladého farmáře. 

Jednoduchý scénář mladíka se však postupem času začíná bortit, protože motivace ostatních nejsou takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kdo je lovec a kdo kořist? Komu se dá v tomto spletenci intrik a lží opravdu věřit? Odpověď získáte v tomto výborném psychologickém thrilleru, ve kterém budete režisérovi zobat z ruky a ještě mu za to na konci poděkujete.

Více o samotném ději nenapíšu, protože bych vás nechtěl připravit o podobně silný zážitek, jaký jsem měl já. Do tohoto filmu jsem zatím neměl žádnou zkušenost s režisérem Pak Čchan-ukem, který je v současnosti považování za nejuznávanějšího tvůrce v Jižní Koreji. Není o tom pochyb, protože dokázal vytvořit na motivy bestselleru z Velké Británie originální dílo, jež vás donutí hodně přemýšlet nad motivacemi jednotlivých postava a nepustí vaši pozornost ani na okamžik.

A pokud nebudete dávat pozor, rychle se v ději ztratíte. Film dobře charakterizuje přiložený trailer v článku. Svou dynamičností, dráždivou erotickou atmosférou, napětím a určitou dávkou perverznosti. V případě, že vás upoutávka nadchne, budete u sledování Komorné nadšeni. 


Pro mě osobně se jedná se osvěžující a inteligentní vpád východní filmařiny do mého omezeného světa hollywoodských, českých a občas evropských děl. Ne že bych neviděl Cestu do fantazie nebo Bruce Leeho, ale vyznění Komorné je zase něco úplně jiného. Režisérův styl natáčení mě strhnul svou nepředvídatelností a stylizací.

Na internetu jsem se setkal s popiskem filmu který zněl - psychologický, erotický, thriller, drama, romantický. "Romantický?! Opravdu?" Říkal jsem si. Moc jsem si nedokázal představit, jak se tam může objevit cukrování, když vidím voyerství, násilí a perverznost. Do toho mi to prostě nesedělo. A přesto se jí dočkáte. Možná v trochu jiném podobě, než očekáváte, ale obzvlášť pánskému osazenstvu to nebude vadit. 

V některých scénách mi přišlo nepatřičné, když režisér vložil do děje komediální prvky. Krátké a ne zcela důležité. Ale přesto tam byly. Následně jsem se dočetl, že tyto momenty překvapení tak trochu patří k Parkovu stylu. Nebylo to úplně ono, ale celkový dojem to naštěstí nenarušilo. Tohle však nesníží fakt, že si s vámi bude Park pohrávat jako kočka s myší, protože do konce filmu nebudete vědět, na čem vlastně jste. Těšte se na pár výborných zvratů, které potrápí vaše mozkové závity.

Obsazení herci pravděpodobně patří do jihokorejské špičky v oboru, protože předvádějí skvělé výkony a svým postavám dodávají potřebné charisma. V tomto směru bych určitě zmínil i dalšího úžasného „herce“ a tím jsou kulisy a lokalita natáčení. Příroda v okolí přepychového sídla je narvžena do stylu japonských zahrad. Je nádherná, doslova jako malovaná. I kdyby vás děj a hrdinové nebavili, můžete se prostě kochat krásou zeleně. Ale to se rozhodně nestane. 

To samé platí i o interiéru sídla. Jde o kombinaci japonsko-britské architektury, jež vyvolává kýžený pocit luxusu až snobství. Po vizuálně stránce není co vyčíst a postavy s prostředím dokonale splývají.

Hodnocení: 85 %