České uvozovky: Dole, nebo nahoře?

17.12.2021

Ach, ty uvozovky! Jak je správně psát v smskách, postech nebo článcích? Opravdu je na klávesnici a chytrých telefonech nemáte, nebo je někdo fakt dobře ukryl? Pojďte se podívát, jak to s těmi „čárkami“ je.Uvozovky se dají použít v mnoha situacích:

  • přímá řeč: Zeptal se mě: „Tak jak to jde?“ či „Tak jak to jde?" zeptal se mě,
  • doslovné citáty: „Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře.“ Albert Einstein,
  • přesné názvy knih, časopisů atd.: Přečetl jsem si týdeník „Respekt“,
  • výrazy z cizího prostředí: Konečně mi řekli, co je to ten „hoax",
  • nespisovné výrazy: Z knihy Hacknutá čeština mě zaujalo slovo „copýtko“,
  • při ironickém humoru: Jsi fakt „jednička“.

Všimněte si, že uvozovky píšeme těsně okolo daného výrazu, který ohraničují.

Na internetu můžete vidět spoustu typů uvozovek. Pokud ovládáte cizí jazyky a brouzdáte na jiném než českém internetu (správné varianty pro jiné země) nebo pokud čtete články ze stránek, kde s nimi neumí pracovat (a je jich dost - třeba bulvár). 

Jaké typy českých uvozovek známe? 

  1. dvojité „ “ (Alt+0132 a Alt+0147)
  2. jednoduché , ‘ (Alt+0130 a Alt+0145)
  3. boční » « (Alt+0187 a Alt+171)

Ústav pro  jazyk český doporučuje používat jako výchozí uvozovky typu 99 66 (tj. dvojité „ “). Jiné znaky, s kterými se můžete v onlinu setkat (např. " "), nejsou správné. Možná se ptáte, jak použít jednoduché a boční uvozovky. Jednoduše. Mají své místo v situacích (v první řadě jednoduché, až v druhé řadě boční), kdy potřebujeme do uvozeného textu vložit ještě další uvozovky (přímá řeč v přímé řeči).

Jaké uvozovky používat a jak je napsat v operačním systému Windows už víte. Nezapomeňte, že některé notebooky nemají boční numerickou klávesnici, takže při psaní zkratek musíte bojovat s klávesou FN + Num Lock, což může být docela otrava. Pomoct může uložení správných tvarů někde do Wordu a kopírovat přes Ctrl + C/Ctrl + V.

A co chytré telefony? Osobně používám Samsung A40, který se svou instalovanou klávesnicí neumí ani jednu správnou variantu českých uvozovek. Jak jsem to vyřešil? Stáhnul jsem si novou klávesnici Gboard z Google Play, jež nabízí všechny požadované uvozovky. Na první pohled všechny neuvidíte, ale pokud přidržíte prst na konkrétním typu, zobrazí se vám i ostatní varianty.